Giriş

Giriş

 
     
Kullanıcı adımı unuttum.  

AFAD Kesintileri Hakkında

04 Nis

AFAD Kesintileri Hakkında

(0 oy)
yazı boyutu

18.10.2014 Tarihli 2014/4 Sayılı Başbakanlık Genelgesi’nde

“Geçici koruma altındaki yabancıların sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için öncelikle birinci basamak sağlık hizmeti vermekte olan bir sağlık kuruluşuna başvurmaları esastır. Birinci basamak sağlık kuruluşunca gerekli görülmesi halinde geçici koruma altındaki yabancı sevk zincirine uygun olarak ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Birinci basamak Sağlık kuruluşuna başvurulmadan ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına doğrudan başvurulamaz” şeklindedir.

Bu maddeye istinaden; 4 Kasım 2015 tarihine kadar mülteci reçetelerinde sevk zincirine dikkat edilmesi gerekmekteydi.4 Kasım 2015 Tarihli yayınlanan Geçici Koruma Altına Alınanlara Verilecek Sağlık Hizmetlerine Dair Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı yönergenin 6.maddesinin 2.fıkrasına göre: Sağlık bakanlığa bağlı kuruluşlara ait ikinci ve üçüncü Basamak hastanelere mültecilere doğrudan sevk aranmaksızın başvurabilir şeklindedir.

Yukarıdaki bilgiler ışığında; 15 Ekim-03 Kasım 2015 tarihleri arasında sevksiz ikinci basamak Sağlık Bakanlığı hastanelerine ve üçüncü Basamak sağlık hastanelerine (eğitim araştırma) gidilip de meslektaşlarımızın karşıladığı reçetelerden, sevk olmadığı için yapılan kesintiler doğrudur. SGK ve AFAD Başkanlığı nezdinde odamızın ve de TEB’ in yaptığı itirazlara kurumlardan olumlu cevap alınamamıştır. 4 Kasım 2015 ve sonrasında devlet hastanelerine ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı eğitim araştırma hastanelerine sevksiz direk mülteciler gidebilmektedir. Bu reçeteler karşılanırken sevk aranmayacaktır.

Üniversite hastanelerine sadece üçüncü Basamak Sağlık Bakanlığı hastanelerinden sevk yapılarak gidilebilir (Osmaniye’de ikamet eden mülteciler önce Adana Numune Hastanesi’ ne, oradan sevk ile üniversite hastanesine gidebilir).

15 Ekim - 03 Kasım 2015 tarihleri arasında mülteci kampındaki devlet hastanesi polikliniğinden yazılan reçetelerde sevk aranmayacaktır. Bu tarihler arası bundan dolayı kesintisi olan meslektaşlarımızın ivedilikle odamıza müracaat etmesi rica olunur.

Mart 2016 dönemine ait mülteci reçetelerinin fatura kesimi ve teslimiyle ilgili odamızın yapacağı 2. bir duyuruya kadar beklenilmesini rica ederiz.

Okunma 565 defa Son Düzenlenme Perşembe, 27 Ekim 2016 20:53

48. BÖLGE OSMANİYE ECZACI ODASI

50 yıldır Adana 4.Bölge Eczacılar Odası’na bağlı olarak görevini yürüten Osmaniye Eczacılar Temsilciliği ildeki eczacı sayısının 150'ye çıkmasının ardından oda statüsüne kavuştu. Karar Türkiye Eczacılar Odası’nın 36.Olağan Genel Kurulu'nda alındı.

Bundan sonra faaliyetlerini Osmaniye 48. Bölge Eczacılar Odası adı ile yürütecek il eczacıları, oda hüviyetini almanın mutluluğunu yaşıyor.

İLETİŞİM

  • Adres:

    Dr. Devlet Bahçeli Bulvarı 2. Etap
    EGM Apartmanı Kat: 2 No: 1     OSMANİYE

  • Telefon:

    +90 328 812 65 61

    +90 328 812 65 42