Giriş

Giriş

 
     
Kullanıcı adımı unuttum.  

Cezaevi Reçetelerinin Karşılanmasında ve Fatura Edilmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

28 Mar

Cezaevi Reçetelerinin Karşılanmasında ve Fatura Edilmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Cezaevi reçetelerinin karşılanması ve fatura edilmesinde karşılaştığımız sorunlar veya tereddüde düştüğümüz konularla ilgili Cumhuriyet savcımızın bilgisi dahilinde;oda yönetim kurulu, ilgili komisyon üyeleri ve cezaevleri müdürleri ve de ilgili personellerle 9 Mart ve 24 Mart tarihlerinde toplantılar düzenlenmiştir.

Yapılan toplantılarda mevcut cezaevi protokolü ve Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nden gelen resmi yazılar çerçevesinde sorunlar ve sıkıntılar değerlendirilmiş, mutabık olunan konular ile; TEB ve ceza ve tevkif evleri arasında yeni dönemde imzalanacak protokolde görüşülmek üzere Türk Eczacıları Birliği’ ne iletilecek konular belirlenmiş olup aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Meslektaşlarımızın reçete karşılarken ve fatura ederken bu hususlara göre reçete karşılamalarını rica ederiz.

MUTABIK OLDUĞUMUZ KONULAR:

1. Antidepresan, Gabapentin ve Psikiyatri ilaçları dışında muadil ilaç verilebilir.

2. İlaçların şeffaf poşete konulması ve üzerine isim-soy isim yazılması gerekmektedir.

3. Reçetede yazılı olup da verilmeyen ilacın neden verilmediği not olarak yazılıp kaşe-imza yapılması gerekmektedir.

4. Eczaneler, cezaevleriyle mevcut sözleşmesini fesih edecekse, önceden yazılı olarak kuruma bilgi vermesi gerekmektedir.

5. Banka hesap numarası değişikliklerinin yazılı olarak kuruma bildirilmesi gerekmektedir.

6. Kuruma kesilen faturalara ve icmal listelerine eczacı odası onayı gerekmektedir.

7. Hafta sonu ve ya mesai saati dışında cezaevleri ile sözleşmesi olan eczaneler mevcut sıraya bakılmaksızın cezaevi reçetelerini karşılayıp, kuruma fatura kesebilirler. Kesilen fatura tutarları eczanenin limitinden düşülecektir.

8. Özellikle T1 ve T2 cezaevlerinde Cuma günü öğlen sonu alınan reçetelerde sorun yaşanmaması için; limitin dolmasına yakın olduğu durumlarda bir sonraki sıradaki eczaneyle reçete teslim alınmaya gidilecektir.

9. Kuruma kesilen faturalar mutlaka yetkili kişiye teslim edilecektir (Nizamiye veya danışmaya bırakılmayacaktır).

10. Eşdeğer ilaçların verildiği reçetelerde, reçete arkası çıktısına kaşe-imza yapılacaktır (Eşdeğer ilaç kaşesi vurulmasına gerek yoktur).

11. Reçete ve fatura ekine ITS sonlandırma listesi alındığı için, reçete karşılanırken; karekod, barkod ve fiyat küpürlerinin alınmasına gerek yoktur.

12. Hepatit ve kolesterol ilaçlarının yazılmasında rapor olması yeterlidir.3 aylık dozu geçmemek şartıyla kurum hekimi tarafından reçete edilebilir (Raporlarda SUT’ a göre aranması gereken hususlara gerek yoktur).

PROTOKOLDE GÖRÜŞÜLMEK ÜZERE TEB’E İLETİLECEK KONULAR

1. Reçetelerin medula sistemi üzerinden TC Kimlik nosu ile girilip medula sistemi üzerinden icmal alınabilmesi (Mülteciler gibi) (EK 3-5)

2. Kolesterol raporları gibi açıklama kısmında ayrıntı isteyen ilaçlarda açıklama kısmı önemli mi yoksa rapor yazmışsa açıklamayı kontrol etmemize gerek yok mu?

Okunma 842 defa Son Düzenlenme Perşembe, 27 Ekim 2016 20:48

48. BÖLGE OSMANİYE ECZACI ODASI

50 yıldır Adana 4.Bölge Eczacılar Odası’na bağlı olarak görevini yürüten Osmaniye Eczacılar Temsilciliği ildeki eczacı sayısının 150'ye çıkmasının ardından oda statüsüne kavuştu. Karar Türkiye Eczacılar Odası’nın 36.Olağan Genel Kurulu'nda alındı.

Bundan sonra faaliyetlerini Osmaniye 48. Bölge Eczacılar Odası adı ile yürütecek il eczacıları, oda hüviyetini almanın mutluluğunu yaşıyor.

İLETİŞİM

  • Adres:

    Dr. Devlet Bahçeli Bulvarı 2. Etap
    EGM Apartmanı Kat: 2 No: 1     OSMANİYE

  • Telefon:

    +90 328 812 65 61

    +90 328 812 65 42