Oda Başkanımız Ecz. HATİCE ÖKTENAY'in 2023 Seçimli Olağan Genel Kurul Konuşması

Değerli Meslektaşlarım,

 

6 Şubat depreminde hayatını kaybetmiş tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalan yakınlarına sabır diliyorum. 11 ilimizde ağır hasarlara neden olan, asrın felaketi olarak adlandıralan ve bizlerin bizzat yaşayarak deneyimlediği bu depremler sebebiyle çok acı, uzun, yorucu ve zorlu bir süreçten geçtik. 44 meslektaşımız, 21 eczacılık fakültesi öğrencimiz ve eczane personellerimizden de birçok can kaybı yaşandı. Türk Eczacılar Birliğimizin verilerine göre “ Gezici TIR Eczanesi ve 28 adet Sahra eczanesi” aracılığı ile depremin ilk gününden itibaren 74 gün boyunca halkımızın kesintisiz ve ücretsiz olarak ilaç-eczacılık hizmetlerine erişimi sağlanmıştır. Böyle bir felaket durumunda bile görevi başında olup, komşu illerimize yardıma koşan, tüm Türkiye’de hızlıca organize olup ilaç ve yardım tedariğini ilk günden itibaren kesintisiz devam ettiren ve bütün bunları kendi çabalarıyla yapan bir meslek grubunun üyesi olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Tüm meslektaşlarıma bir kere daha teşekkür etmek istiyorum.

Bir diğer teşekkürüm de ilk günden bugüne odamız için emek vermiş, güzel işler başarmış, odamıza ve mesleğimize değer katmış tüm yöneticilerimize, odamızın çeşitli komisyonlarında görev almış tüm meslektaşlarımıza, oda personellerimize ve bizlere desteği çok büyük olan eczane personellerimizedir. Emekleriniz için hepinize minnettarız.

Mesleğimizin ve eczane, kamu, özel sektör farketmeksizin tüm meslektaşlarımızın sorunlarının tıpkı sizlerin olduğu gibi bizlerde farkındayız. Sorunlarımız her zaman vardı ve çoğalarak artmaya devam ediyor. İlaç yokları, sağlık uygulama tebliği, kki, yeni mezun olmuş meslektaşlarımız için istihdam sorunu, artan fakülte sayısı ve yüksek kontenjanlar vs. gibi daha niceleri... Hepimiz eczacıyız ve tüm bu sorunları birlikte yaşıyoruz. Sorunlarımıza bir yenisini daha ekletmemeye çalışmak önceliğimiz olmalı diye düşünüyorum. Kronikleşmiş sorunlarımız için de farklı bakış açılarıyla çözüm yollarının yeniden çerçevelendirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Kazanımlar birlikte hareket etmekten geçer. M. Kemal ATATÜRK “ Bir amaca doğru yürürken, kişisel düşünce ve çıkarlarını bir tarafa bırakarak el ele yürümek icap eder. Başarının sırrı budur.” der.

Mesleğimizi ve odamızı Eczacılık Mevzuatına, Meslek Etiğine, Atatürk İlke ve İnkılâplarına bağlı kalarak olduğu noktadan her zaman daha yukarıya taşımaya devam edeceğiz.

 

 Yönetim kurulumuz tüm meslektaşlarımıza eşit mesafede, hepimizi eczacılık ortak paydaları çatısı altında toplayarak birleştiren ve bir araya getiren bir anlayış içerisinde olacaktır.

Osmaniye Eczacı Odasının kurumsal kimliğininin daha da güçlendirilmesi için özveri ile çalışan meslektaşlarınız olarak mevcut yöneticilerimizden teslim aldığımız hizmet bayrağını tüm yöneticilerimizin tecrübeleri ve gençliğimizin dinamizmi ile daha da yukarılara taşıyacağımıza size söz veriyorum.

Sözlerimi Ulu Önder M. Kemal ATATÜRK’ün kendime pusula edindiğim bir cümlesiyle noktalamak istiyorum. “ Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.”

Seçimli Olağan Genel Kurulumuzun mesleğimize ve geleceğimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

                                                                                       ECZ.HATİCE ÖKTENAY

                                                                                 YÖNETİM KURULU BAŞKANI

22 Eylül 2023 - Okunma Sayısı : 425