BAŞKANIMIZIN ECZACI DERGİSİ RÖPORTAJI

Osmaniye Eczacı Odası yeni başkanı Ecz. Hatice Öktenay dergimizin sorularını yanıtladı. Öktenay birlikte olmanın önemini vurgulayarak, “Birlikten güç doğar. Her fikir, her katkı bizler için çok kıymetli. Tüm yöneticilerimize, oda komisyonlarımızda emek vermiş tüm meslektaşlarımıza, oda personellerimize, eczanelerimizde çalışan personellerimize sizlerin huzurunda bir kere daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Öncelikle başkanlık görevinizi tebrik ederiz kısaca sizleri tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, 1989 Mersin doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Mersin’de, lise öğrenimimi Osmaniye Anadolu Lisesi’nde tamamladım. 2012 yılında Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldum. 2013 yılından bu yana Osmaniye’de serbest eczacı olarak mesleğimi icra ediyorum.

Seçimler yeni bitti. Yeni başkanlık döneminizde ilk hedefleriniz nelerdir?

48. Bölge Osmaniye Eczacı Odası olarak 16-17 Eylül tarihlerinde Seçimli Olağan Genel Kurulumuzu gerçekleştirdik. Ekip arkadaşlarımla beraber hızlıca organize olup, çalışmalara başladık. Öncelikli hedefimiz, pandemi ve sonrasında depremin bizlerde bırakmış olduğu duygulardan arınmayı sağlayabilecek, uzaklaşan iletişimimizi yeniden yakınlaştıracak, daha sık bir araya gelebileceğimiz etkinlikler düzenlemek. İlk buluşmayı oda binamızda gerçekleştirmiş olduğumuz bir eğitimle yaptık. İkinci buluşmamızı da tüm eczacı meslektaşlarımız ve aileleriyle kahvaltı organizasyonu olarak belirledik. Muhtemelen sizler yazımı okurken biz kahvaltı organizasyonumuzu da gerçekleştirmiş olacağız. Bir arada olmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

Bölgenizde eczacıların yaşadığı temel sorunlar nelerdir? Bunlar için çözüm önerileriniz nelerdir?

Bölgesel olarak yaşanabilecek problemler genellikle (özel kurumlar, cezaevleri, göç idaresi vs.) kurumlarla olabilecek problemlerdir. Osmaniye Eczacı Odası olarak bu zamana kadar ki tüm yöneticilerimiz ilgili kurum müdürlükleriyle iyi bir iletişim içerisinde oldular. Biz de yeni yönetim kurulu olarak ilk ziyaretlerimizi kurum müdürlerimize gerçekleştirip iletişimin devamını sağladık. İyi ve doğru iletişimin çözemeyeceği sorun yoktur. Her zaman buluşulacak ortak bir yol vardır.

Ülkemizde eczacıların birçok sorunu var bunların başında gelenlerden biri de eczacılık fakültesi enflasyonu bu konuda sizce ne gibi çalışmalar yapılmalı?

Plansızca açılan yeni fakültelerle mesleğimiz çok büyük yara almış ve çıkmaza girmiştir. Eczacılık eğitiminin kalitesini düşüren eczacılık fakültesi enflasyonuna acil bir şekilde son verilmesi gerekmektedir. Çoğu fakültenin fiziki şartları mevcut eczacılık eğitim sistemi için yetersizdir. Akademik kadrosu tam olmayan fakültelerin durumu içler acısı. Kontenjanlar ise sistemin tolere edemeyeceği fazlalıktadır. Adını eczacılık fakültesi koyunca orası bir fakülte olamıyor maalesef. Artık bir yenisi daha açılmamalı ve mevcutta eczacılık fakültesi olmanın gereksinimlerini yerine getiremeyen fakülteler kapatılmalıdır. Akademik kadrosunda eczacılık fakültesi mezunu olmayan üniversitelerin kadrolarının güncellenmesi gerekmektedir. Her eczacılık fakültesi öğrencisi eczacı akademisyenlerimizden ders almalıdır. Kontenjanlar azaltılmalı, eğitim kalitesi düşürülmemelidir.

İlaç yokluğu her sene görülen bir sorundu ancak son dönemdeki kadar uzun ve derin olmamıştı. Sizce bu durumun nedenleri ve çözüm için yapılması gerekenler nelerdir?

Son yıllarda yaşadığımız kadar ilaç yokları problemi yaşamamıştık. Kış dönemlerinde az miktar ilaç yoka girerdi bunu bilirdik ve gerekli önlemleri alırdık. Fakat son dönemlerde yaşanan ilaç yokları sadece bizleri değil tüm paydaşlarımızı olumsuz yönde etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Önümüz kış yeni salgın kapıda. Hem yetişkin hem çocuk antibiyotiklerinde ciddi sıkıntılar var. Hastalarımızın bir antibiyotiğini dahi karşılayamaz hale geldik. Kronik hastalıkları olan vatandaşlarımızın kullandığı ilaçlar firmalar tarafından Türkiye pazarından çekildi. Vatandaş mağduriyetleri en üst seviyeye gelmiş durumda. En kısa süre içerisinde ilaç kuru reel rakamlara çekilmeli ve tedarik sorunu çözülmelidir. Sağlık sisteminin çökmesi an meselesi. Gerçekçi ve akılcı yaklaşımlar gerekmektedir. Tüm paydaşlarımızın giderleri artarken gelirlerinin azalması bizleri bu yokluğa sürükledi maalesef. Zam geldikçe gelen zamdan zarar eden tek meslek grubu olabiliriz. Bizler artık ilaç yoklarıyla, düşen karlılıklarla, güncellenmeyen ifk’larla uğraşmak istemiyoruz sadece mesleğimizi icra etmek istiyoruz. Bizler ilaç danışmanıyız ve danışmanlık görevimizi en iyi şekilde yerine getirmektir niyetimiz.

Ülkemizde eczacıların sürekli problemleri tartışılıyor ve sorunlar hakkında çözümler üretiliyor. Ancak en temel sorunu ve ilk çözülmesi gerek problem sizce nedir?

Sorunumuz çok fazla maalesef buna karşılık çözüm önerilerimizde var. Ancak çözüm önerilerimizde asla mutabık olamıyoruz ve sorunlarımız çözülemeden yola devam ediyoruz. Gün geçmiyor ki sorunlarımıza bir yenisi daha eklenmesin. Çığ gibi büyüyen ve her geçen gün mesleğimizi yapılamayacak hale getiren sorun yumağı ile mücadele etmeye devam ediyoruz. İvedilikle çözülmesini beklediğimiz sorunumuz ifk’dır. İlaç fiyat kararnamesi reel rakamlara çekilmediği sürece hem eczane tarafı hem vatandaş tarafı mağdur olmaya devam edecektir. İFK güncel kur bazında değerlendirilmediği sürece bizim sorunlarımız asla çözüme kavuşamayacaktır.

Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Hayata bakış açımızı değiştirecek süreçlerden geçtik. Yaşadığımız zor ve çetrefilli günleri arkamızda bırakmaya çalışıyoruz ve bizler umut etmekten asla vazgeçmiyoruz. Birlikte dayanışma halinde kalarak yaralarımızı sarmaya devam ediyoruz. Osmaniye eczacıları olarak her zaman ön saflarda yer aldık ve hiçbir sorumluluktan kaçmadık. Bundan sonra da bu şekilde devam edeceğiz.

Birlikten güç doğar. Her fikir, her katkı bizler için çok kıymetli. Odamızı bu günlere taşımış olan tüm yöneticilerimize, oda komisyonlarımızda emek vermiş tüm meslektaşlarımıza, gizli kahramanlarımız oda personellerimize, eczanelerimizde çalışan personellerimize sizlerin huzurunda bir kere daha teşekkür etmek istiyorum. Çok kıymetli Eczacı Dergisi çalışanlarımıza da çalışma hayatlarında başarılar diliyorum. Hayat bir saniyesi bile ziyan edilemeyecek kadar kıymetli. Yaşadığımız hayatın tadını çıkarabilmek dileğiyle. Herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.https://www.eczacidergisi.com.tr/her-fikir-her-katki-bizler-icin-cok-kiymetli/

kaynak:https://www.eczacidergisi.com.tr/her-fikir-her-katki-bizler-icin-cok-kiymetli/

18 Aralık 2023 - Okunma Sayısı : 657