Başkan'ın Mesajı

Değerli Meslektaşlarım;


Sözlerime “Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır” diyen yüce önderimizi saygı, sevgi ve özlemle anarak başlamak istiyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözünü her duyduğumda, düşündüğümde tüyleri diken diken eden bir etki oluşturmuştur. Hayatta güzel eserler bırakmak, iyi işler yapmak, yaptığımız güzel işlerle anılmak en güçlü motivasyonum olmuştur.


Tam da bu noktada söylemeden geçemeyeceğim; geçmişten günümüze kadar bize güzel eserler bırakmış, iyi işler yapmış, bize ve mesleğimize değer katmış tüm yöneticilere, yönetici olmayıp destek veren her meslektaşlarıma, odada ve eczanelerimizde özveriyle çalışan emekçilerimize ayrı ayrı teşekkür ederim.

 

 

Değerli Meslektaşlarım;

Mesleğimizin en rahat olarak bilinen yıllarında bile pek çok sorunları ve sıkıntıları oldu. Kronikleşen sorunlarımızın yanı sıra her geçen gün yenilerinin eklendiği bir dönemden geçiyoruz.  Kamu kurum ıskontoları, azalan karlılıklar, haksız rekabet ortamı, sürekli kaybettiğimiz ilaç grupları, sut ve geri ödeme sıkıntıları, ilaç tedarik sorunu, ecza depolarının olumsuz tutumları, kontrolsüzce açılan fakülteler, işsizlik kaygısını yaşayan genç meslektaşlarımız gibi onlarca ciddi sorunumuz var. Sorunlarımız ülke olarak yaşadığımız dönemsel ekonomik zorluklar da göz önüne alındığında çok daha ciddi bir hal almaktadır.

 

Eczane ekonomilerimizin çok daha kırılgan bir durumdadır. Oda ve TEB olarak önceliğimiz bu kırılganlığı sağlamlaştırmak için ciddi önlemler almak, tasarruflar yapmak olmalıdır. Daha güçlü eczacı odaları ve TEB, güçlü eczanelerimiz olduğunda mümkündür. Odamızın ve birliğimizin yapı taşı eczanelerimizin yaşadığı/yaşayacağı sorunlar mesleğimizi tehlikeye atacaktır. Bu dönemde Oda ve BİRLİK yönetimleri çok daha ciddi inisiyatifler almalıdır. Önümüzdeki dönemde hem eczanelerimiz olarak hem de oda olarak ciddi tasarruf yapmamız gerekmektedir. Doğru kaynak kullanımı önceliğimiz olmalıdır.

 

 

Değerli Meslektaşlarım;

Hızla gelişen ve dinamikleri her an değişen sağlık hizmetlerinin vazgeçilmez giriş kapısıdır eczanelerimiz. Hızla değişen sağlık sisteminde bu konumumuzu, değerimizi ve saygınlığımızı yitirmemek önceliklerimizden olmalıdır. Verdiğimiz sağlık danışmanlığının kalitesini ve yararlılığını artırmalıyız ki varlığımızı koruyabilelim. Bunun içinde mesleki olarak kendimizi sürekli geliştirmemiz gerekmektedir. Meslek içi eğitim eczane ekonomilerimizin korunması kadar önemsediğimiz diğer önceliğimizdir. Eczanelerimizin sağlık sektörünün vazgeçilmezi olduğu bilincini oluşturmayı, marka değerimizi artırmayı çok önemsiyoruz.

 

 

Değerli Meslektaşlarım;

Sorunlarımızı 3 ana başlıkta topladık.Kurumsallaşamama, Azalan saygınlık, Artan bürokrasi. Diğer tüm sorunlar bunlara bağlı olarak ortaya çıkan sekonder sorunlar aslında. Bu nedenle 2019 yönetim misyonumuzu belirledik:

 

KURUMSALLAŞMA, ECZANELERİMİZE MARKA DEĞERİ OLUŞTURMA

 İNOVASYON

 

Kurumsallaşma doğru yapılanma ile olabilecek yürütülebilir. Yapı taşlarımız olan eczanelerimizden başlatacağımız kurumsallaşma hamlemizle eczanelerimizin ve odamızın kurumsal saygın bir kimlik kazanmasını sağlayacağız. bu alanda atacağımız adımlar, tüm detaylarıyla oluşturulmuş durumda.

 

C grubu reçetelerin dağıtım ve onayı ile ilgili bir web yazılımı ile görüşmeler tamamlandı bile.  Bu yazılım sayesinde İlçe ve merkez eczanelerde sıralı dağıtım reçeteleri için uzaktan onay ve kontrol işlemi yapılması sağlanacak, ayrıca oda ödemeleri Web sayfası üzerinden Online ödeme ile yapılabilecek. Sıralı dağıtım reçetelerinde nöbet mazereti ve zaruri durumlar için limit aşım bildirimine kadar düşünüldü. Bu yazılım ile oda tarafından dağıtımı yapılan reçete gruplarının tüm eczacılara görüntülenmesi sağlanacak. Her türlü talep, şikayet ve öneriler ayrıca tüm oda yazışmaları web sayfamız üzerinden yapabileceğiz.

 

Elimizdeki tüm estrumanlarımızla sosyal sorumluluk projeleri hazırlayarak azalan saygınlığımızın yeniden tesisine için çabalayacağız. Web sitemizi kamu sağlığını destekleyi, güncel popüler sağlık konularında kaliteli bilgi edinebilecekleri bir kimliğe büründüreceğiz. Böylece hem güvenilir bir bilgi kaynağı olacağız hem de internet sitemizin artan bilinirliği sayesinde web sitemize alacağımız reklamlarla oda giderlerine katkı sağlayacak bir gelir kaynağı oluşturmuş olacağız. Bu da oda giderlerinin eczanelerimiz üzerindeki payını azaltacaktır.

 

Sosyal medya çok aktif ve profesyonelce kullanılmasını sağlayarak, eczanelerimizin yeniden ilaç dışı ürünler için akla ilk gelen alışveriş noktaları haline getireceğiz.

 

Gençlik komisyonu, kamu eczacıları temsilciliği,  daha etkin temsilcilikler, sürekli eğitim ve bilimsel eczacılık, teknisyen eğitimleri, gelenekten geleceğe buluşmaları, 14 mayıs ve daha fazla sosyal faaliyetler, yardım temel eğitimi, oda giderlerinin azaltılması, c grubu katılım paylarının azaltılması, nöbetçi eczane çizelgesi, oda üye kartı, eğitim atölyesi ve kurslar gibi pek çok projemizin içeriği ile ilgili tüm çalışmalarımız tamamlanmış durumdadır.

 

İster özel sektörde görev yapsın, ister kamu görevlisi olsun, isterse serbest eczane sahibi olsun, ister genç olsun ister tecrübeli, hepimiz bir gemideyiz. Ve bir zincirin halkaları gibi birbirimize bağlıyız. Bu bilinçle çıktığımız bu yolda, güçlü kadromuzla; şeffaf, dürüst ve adaletli bir yönetim sergileyeceğimize, eczacı odaklı yaklaşıp odamıza teknolojik yatırımlar yapacağımıza, etkin kurumsal diyaloglar geliştirip sosyal sorumluluklar alacağımıza söz veriyoruz. Buluştuğumuz, kaynaştığımız, çalıştığımız, ürettiğimiz, uğramak istediğimiz bir osmaniye eczacı odası için biz hazırız.

 

 

Değerli Meslektaşlarım;

Biz ne kadar büyük olduğunu fark etmeyen çok büyük bir aileyiz. Ekibimizin bir araya gelişi ve en güçlü dayanak noktası da budur. Sorunlarımızın çok daha kritik sınırlara ulaştığı bir dönemde büyük resme odaklanarak sorunlarımızla ancak hep birlikte çözebileceğimize olan inancımız bizi böyle bir bir araya  getirdi. Birbirinden farklı bakış açısına sahip, daha önce farklı listelerden aday olmuş, rekabet etmiş, mesleğini yukarıya taşımaya çalışmış insanlar özveri çalışmaları ile bu listeyi oluşturduk. Mesleğimizin değeri korumak ve geliştirmek adına sözü olan herkese her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımızın olduğu bu dönemde kırgınlıkların, ayrışmaların kısır tartışmaların bizi geriye bile götüremeyeceğini, zaman kaybı olacağını düşünen tüm meslektaşlarımızın yardımına ihtiyacımız var. Birlikte Çok daha güçlüyüz! Geleceği, kaygıları ve mutlulukları bir olan biz eczacıların ne kadar büyük bir aile olduğunu, birlikte, ortak akılla neler yapabileceğini yine bize hatırlatmak ve kanıtlamak en büyük özlemimizdir.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Birlik ve beraberlik ölümden başka her şeyi yener” sözünü defalarca kanıtlamış bir milletin fertleri olarak birlikte çözemeyeceğimiz hiçbir mesleki sorunumuz  yoktur...

 

 

 

                                                                                 Ecz. Zeynep SÖNMEZ

                                                                  48. BÖLGE OSMANİYE ECZACI ODASI

                                                                          YÖNETİM KURULU BAŞKANI

29 Mart 2018 - Okunma Sayısı : 4862