OSMANİYE BELEDİYESİ, İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VE OSMANİYE ECZACI ODASI PROTOKOL İMZALADI

OSMANİYE BELEDİYESİ, İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VE OSMANİYE  ECZACI ODASI PROTOKOL İMZALADI

OSMANİYE BELEDİYESİ, İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VE OSMANİYE  ECZACI ODASI PROTOKOL İMZALADI

OSMANİYE BELEDİYESİ, İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VE OSMANİYE  ECZACI ODASI PROTOKOL İMZALADI

OSMANİYE BELEDİYESİ, İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VE OSMANİYE  ECZACI ODASI PROTOKOL İMZALADI

            İl Sağlık Müdürlüğü, Osmaniye Belediyesi ve Osmaniye  Eczacı Odası  arasında  "Atık İlaçların Kaynağında Ayrı Toplanması, Taşınması, Bertaraf  Edilmesi" Protokolü  11 Kasım 2020 tarihinde Müdürlüğümüz binasında iştiraklerin katılımı ile imzalandı.

                İlaçların bilinçsizce çöpe atılması, lavabolara dökülmesi çevre ve insan sağlığını doğrudan etkilemektedir. Tuvaletlere dökülen ilaçlar da şehir kanalizasyon sistemine ve dolayısıyla arıtma tesislerinden tekrar suya, havaya ve toprağa geçerek evlerimize ulaşmaktadır.

                İlaçların havaya, suya, toprağa geçmesi ve yetiştirilen besinler, içilen sularla kişilerde bağışıklık sistemi, üreme sistemi, hormonal sistemlerin ciddi anlamda zarar görmesine neden olmaktadır.

                Sudaki kimyasallar, her yıl iki milyon insanın ölümüne neden olmaktadır.

                Evlerde ya da eczanelerde kalan, kullanım ömrü dolan, kırık veya bozulmuş atık ilaçların kontrollü toplanması ve Atık İlaç protokolüne uygun bertaraf edilmesi gerekmektedir.

                "Atık İlaçların Kaynağında Ayrı Toplanması, Taşınması, Bertaraf  Edilmesi" Protokolü kapsamında vatandaşlarımızı bilinçlendirmek adına tanıtım çalışmaları, farkındalık etkinlikleri tüm işbirlikçiler tarafından yapılacaktır.

                Yine İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Aile Sağlığı Merkezlerimiz aracılığı ile vatandaşlarımıza atık  ilaç toplanması açısından bilgilendirmeler yapılacaktır.Aile Sağlığı Merkezlerimizde bulunacak "Atık İlaç" kutularında ilaçlar toplanacaktır.

                Çevre ve insan sağlığını direk etkileyen bertaraf edilecek ilaçlar  Eczacı Odası tarafından protokolde belirtildiği üzerinde "Atık İlaç" ibaresi yazan kaplarda İlimiz Merkez ve İlçelerdeki Eczanelerde toplanacak, Osmaniye Belediyesi tarafından il sınırları içerisindeki eczaneler aracılığı ile vatandaşlardan toplayarak Atık Getirme Merkezinde depolanacaktır.

                Atık Getirme Merkezinde  toplanan atık ilaçlar Osmaniye Belediyesi tarafından bertaraf edilmek üzere lisanslı firmaya gönderilmek üzere  teslim edilecektir.

                Osmaniye Belediyesi Osmaniye  Eczacı Odası  ve İl Sağlık Müdürlüğümüz arasında imzalana "Atık İlaçların Kaynağında Ayrı Toplanması, Taşınması, Bertaraf  Edilmesi Protokolü" İlimizde 3 yıl süresince devam edecek olup, toplum bilincinin arttırılması, sağlıklı çevre ve nesiller adına  büyük bir adımdır.

                Vatandaşlarımızı sağlıklı nesiller yetiştirmek adına başlattığımız bu projeye destek olmaya, evlerindeki kullanmadıkları, son kullanma tarihi geçmiş ilaçları Osmaniye Belediyesinin belirleyeceği ilaç toplama alanlarına,  Aile Sağlığı Merkezleri ve Eczanelerdeki  Atık İlaç Kutularına bu ilaçları teslim etmeye davet ediyoruz.

11 Kasım 2020 - Okunma Sayısı : 324