Türk Eczacıları Birliği Yeni Hizmet Binasının Açılışı Gerçekleştirildi

Türk Eczacıları Birliği yeni hizmet binası, 25 Eylül Dünya Eczacılar Günü kapsamında; Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya Milletvekili Ecz. Öznur Çalık, Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Ecz. Gamze Taşçıer, Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Ecz. Harun Kızılay, Türk Eczacıları Birliği Eski Başkanı Ecz. Mehmet Domaç, Türk Eczacıları Birliği önceki dönem Merkez Heyeti Üyeleri, Tüm Ecza Kooperatifleri Birliği Başkanı Ecz. Sait Yücel, Bölge Eczacı Odalarının Başkan ve Yöneticileri, eczacılık fakülteleri dekan ve akademisyenleri, meslek birliklerinin başkan ve yöneticileri, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticilerinin katılımlarıyla açıldı.

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bu bina sadece gördüğümüz, kullandığımız fiziksel özellikleri ile burada durmuyor. Aynı zamanda binlerce meslektaşımızın kendisini bulduğu, tarihi bu toprakların tarihiyle yaşıt olan mesleğimizin simgeleştiği bir bina olarak tasarlandı burası. Duvarlarında eczacılığın ve eczacıların izlerini takip edeceğimiz bir binamız var artık. Lokman Hekim, Dioscorides, Galenos, Hipokrat… Anadolu’nun kadim topraklarında tıbbın ve eczacılığın köşe taşları olan bu isimler; binamızın önündeki heykellerde, duvarlarımızdaki çinilerde yer alıyor. Ve bize mesleğimizin sırlarını fısıldıyor, mesleğimizin köklü geçmişinin gururunu bizlere hatırlatıyor” sözlerine yer verdi. 

Çolak, binanın meslek örgütü yolculuğundaki önemine değinerek “Bu bina personelimizle, vakfımızla, iktisadi işletmemizle, bir önceki binamıza sığmamamızın, büyümemizin, hizmetlerimizin genişlediğinin işareti. Taşın üstüne taş koyduğumuzun işareti. Taş üzerine taş koyduysak, bunu bizden önce taş koymaya başlayanların sayesinde yapabildik ve altta da başka taşlar var. Bu meslek örgütü 1956 senesinden bu yana büyüyerek gelişiyor. Bu meslek örgütünün gelişmesinde emeği olan, burada olan, olmayan herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Binanın açılış töreninin ardından Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri ile Yaşam Boyu Onur ve Değer Katan Eczacı Ödül törenlerine geçildi.

 

 

27 Eylül 2019 - Okunma Sayısı : 769